Czy kawa wpływa na efektywność pracy?

Większość pracowników, bez względu na to, czy fizycznych czy umysłowych, ma w zwyczaju zaczynać dzień od kawy. Czasami nawet pierwsze kroki po przekroczeniu progu firmy kierujemy do kuchni, w której możemy przygotować ulubiony napój z kofeiną. Pozostaje jednak pytanie, czy kawa wpływa na efektywność pracy, czy też działa raczej na zasadzie placebo?

Wpływ kawy na pracownika

Kawa w pracy to już tradycja, dlatego wiele firm zamiast z nią walczyć, wspiera swoich pracowników i funduje im kawę zupełnie za darmo wierząc, że tym samym będą oni bardziej zmotywowani do pracy. Niemniej jednak warto skupić się na kwestii efektywności pracownika po spożyciu kawy. Nie jest tajemnicą, że większość z nas do pracy przychodzi po prostu zmęczona. Tymczasem kofeina blokuje receptory adenozyny, które powodują senność. Co więcej, osoby pijące kawę są w stanie lepiej zapamiętać istotne kwestie czy też nauczyć się nowych rzeczy. Kofeina może więc poprawiać czujność i sprawność umysłową - wcale nie trzeba jej spożywać zbyt wiele, aby móc zauważyć efekty. Wręcz przeciwnie, spożycie zbyt dużej dawki kofeiny (powyżej 400 mg dziennie) może powodować rozdrażnienie i bóle głowy, nie wpłynie natomiast pozytywnie na efektywność pracy.

Społeczne skutki picia kawy w pracy

Kawa w miejscu pracy może służyć również integracji członków zespołu. Dzięki wspólnej przerwie na kawę mogą się oni lepiej poznać i nawiązać relacje, przez co o wiele lepiej będą pracować w zespole. Jest to szczególnie istotne przy pracach kreatywnych, które wymagają zespołowego podejścia. Badania wykazały, że spożywanie kawy wzmacnia więzi społeczne, jakie tworzą się między pracownikami, a także zaangażowanie współpracowników. Osoby pijące kawę mogą nieco bardziej angażować się w wykonywane obowiązki i pomoc innym członkom zespołu. Z pewnością ma na to wpływ otwartość umysłu, jaką zapewnia umiarkowane spożywanie kofeiny.

Jaka kawa do pracy?

Wiedząc już, że picie kawy w pracy przynosi pozytywne skutki, warto wybrać taką, która będzie przede wszystkim pracownikom smakować. Można tutaj skorzystać z oferty dostępnej w sklepie internetowym https://csespresso.pl/. Znajdziemy tam szeroki wybór kaw ziarnistych, na przykład słynną Lavazzę w różnych odmianach. Dodatkowo możemy zakupić ekspresy do kawy, młynki, spieniacze do mleka czy różnego typu akcesoria do ekspresów. Pracownicy uwielbiają wypijać kawę w pracy, zatem warto zaoferować im dobrej jakości sprzęt do jej przygotowania oraz oczywiście smaczną i pobudzającą o każdej porze kawę.

Kontakt
Adres
ul. Żmigrodzka 81-83 lok.2
51-112 Wrocław
Napisz do nas!